Най-късно през май, всичко започва да цъфти и все по-слънчевите и топли дни ни теглят навън. Но разбира се, в градината има още какво да се прави, например отстраняване на плевели и зловредни растения. По-долу можете да намерите някои съвети и трикове за месец май:
По време на пролетното садене не забравяйте, че все още може да има по някоя студена нощ. В Германия, например, студените нощи настъпват около средата на май в дните, посветени на светците Панкрас, Серваций, Бонифаций и София. В Германия ги наричат „ледените светци”, тъй като през последния век през тези нощи често е имало късни студове. Обичаят гласи, че пролетното време става постоянно меко само след като мине „Студената София” (15-ти май). Това вече не е вярно в метеорологичен смисъл, но Май все още може да ни изненада със студове. Поради тази причина повечето летни цветя и чувствителни на топлина зеленчуци, като например доматите, се изнасят навън едва към края на май.
За да подготвите почвата за доматите, можете да наторите с рогов тор. В пръстта се поставят също и колчета за доматите. Когато разсадите са подготвени, засадете доматите дълбоко и леко под наклон към най-ниския филиз с листо. Това позволява на стъблото да образува допълнителни корени.
За защитаването на младите растения от студа са подходящи специални плаки с дупки или прорези и власинки, защото им позволяват да дишат. Защитата от студа се захваща към ръбовете на лехите с камъни или дъски и се премахва през деня или за поливане.
През април и май изложените площи почва не бива да се покриват с мулч. Откритите почви могат да се затоплят по-добре през деня и отделят тази топлина във въздуха през нощта. Ако през нощта се образува слана, това може да защити лехите от щетите, нанесени от нея.
Май е идеалното време за разреждането на нагъсто посадени растения. За да постигнете това, излишните слаби растения внимателно се отстраняват, като дърпате горната част на корените им. Останалите се обграждат с почва и се натискат нежно. Ако засадените растения са много нагъсто, препоръчваме да ги разреждате на няколко етапа и винаги да изваждате най-слабите растения.
Когато вече не се очаква повече скреж, можете да изнесете навън саксийните растения и тези за балкона, заедно с едногодишните растения. Не забравяйте да поливате растенията редовно и да ги наторявате, ако е необходимо.
Сега е моментът, в който можете да засадите едногодишните слънчогледи там, където има останало място: между храстите, по ръба на дървесни площи или дори при зеленчуците. Но внимавайте: свежите растения са истинска наслада за охлювите. Затова трябва нощем да събирате всички охлюви, докато цветята се хванат.
Няма коментари:
Публикуване на коментар