сряда, 29 май 2013 г.

Водната градина
Водна градина - това е една от мечтите на любителите градинари, а в днешно време присъствието на воден елемент в градината е почти задължително, тъй като водата, като един от природните елементи внася особена динамичност и живописност на пейзажа. Водните градини, като основен елемент на ландшафтната архитектура водят началото си от градините на древна Персия. В традиционната китайска градина водата е задължителен елемент, натоварен с определена символика. Водният елемент по един или друг начин присъства градините на всяка една епоха и култура от древността до наши дни.  До началото на индустриализацията на обществото водата в градините е била осигурявана по естествен път - чрез канали, водоизточници, дори чрез крупни инженерни строежи на каскади. Индустриалната революция довежда до модернизиране и на градините и до въвеждане в тях на съоръжения, които позволяват повторното използване на водните ресурси.  Това от своя страна разширява възможностите за използването на водата в градината и съдейства чрез различни архитектурни решения тя да бъде включена в заобикалящия ни пейзаж.
Въпреки че в съвременния смисъл на разбирането на  понятието водна градина, тази градина се ограничава до наличие на водно пространство, което е създадено от човека и има специфично предназначение да носи естетическа наслада или да бъде акцент на градинския кът, тази  водна градина може същевременно да бъде елемент от друг вид или стил градински дизайн.
Водните градини се различават по размери, дълбочина, оформяне, наличие или липса на допълнителни елементи и други. В днешно време и за нуждите на малката частна дворна градина водното езеро е сравнително плитко и с ограничени размери. Това се налага по две причини - първата е свързана с ограниченото пространство за организиране на водната градина, а втората - заради изискването на повечето водни растения за определена дълбочина на водата.
При оформянето на водната градина важи правилото, че ако в нея и около нея не са засадени водни и влаголюбиви растения, това е чиста загуба на пространство и усилия. Красотата и ефектът от водната градина идва с декорацията на пространството. Неоценима роля в украсата на влажните участъци играят растения като ириси, бадан и влаголюбиви рози. Водното огледало винаги се вписва органично в обкръжаващата природа, създава чувство за хармония и красота, оживява градината.

 
Елементи на водната градина
Традиционните елементи на водната градина от дълбока древност до наши дни са фонтаните, водоскоците, статуите. От 19 век към тези елементи се прибавят скалните блокове, а в днешно време една водна градина не е завършена без наличието на подходящо осветление, което да подчертава ефекта от спокойната или движещата се вода.
Когато планирате вашата водна градина, трябва да помислите за възможните подходи, които едновременно да ви доставят естетическа наслада и да дават възможност за обслужване на водоема, и грижи за растителността наоколо. 
Участъкът около даден водоем практически винаги е влажен и блатист. Около него се засаждат типичните влаголюбиви крайбрежни растения. Дооформяне на пейзажа се постига чрез поставяне  наблизо на беседка или пейка, обрасла с увивни растения. По този начин водната градина се превръща във великолепен кът за отдих. В случай, че водоемът е разположен в края на двора, атмосферата в градината оживява ограда във вид на арки, оплетени с виещи се клематиси, хмел, диви лози, ароматен грах, латинки и др. Украсата на този влажен ъгъл се постига чрез засаждане на дългоцъфтящи многогодишни растения, декоративни храсти - калина, филаделфус, глог.
Три зони по степен на влажност.
Територията около естествения или изкуствен водоем може да се раздели на 3 зони по степента на влажност:
1.      Преовлажнена зона - водоемът и плитката му крайбрежна част на дълбочина 10-40 см.
2.      Влажна зона в близост до водата.
3.      Сух бряг с обикновена градинска почва за дървесни и многогодишни тревисти растения.
Изборът на подходящи растения за съответния участък е съществен за правилната организация на водната градина.  Ако водоемът не е проточен, то обикновено в него виреят водни растения в саксии и кошници. На брега на водоема във влажната почва прекрасно се чувстват блатните рози. Те образуват превъзходни арки. Водната повърхност на басейна отразява красивите форми на растенията, нежно полегналите клонки и цветове. Блатните рози цъфтят в течение на 6 седмици, отделяйки нежен аромат.
В асортимента на растителност във влажната зона, където дълбочината на водния слой е  до 5 см влизат блатист ирис, върбинка, папрат и др. Далече от брега се засаждат арункус, ревен, иглика, папрат. Прекрасни за влажните почви са различните по цвят листа на хоста. Впечатляваща композицията се поличава чрез засаждане на растения с различен срок на цъфтеж, като спирея, филипендула, хемерокалис, здравец и др. Красиво зрелище са отразените във водата цветове на астилбето, ирисите и др.
Грижи за водната градина
За да бъде красива и да ни радва, водната градина изисква определени грижи - поддържане в добро състояние на водния басейн, недопускане на замърсяване, грижа за растенията във влажните места. По време на вегетационния период на тези растения е необходимо да се следи за постоянната влажност на почвата. При продължително засушаване, когато субстратът изсъхва бързо, растенията трябва обилно да се поливат.

Няма коментари:

Публикуване на коментар