Балконът е добро място, от което да започнете със зацветяването. Дотук добре, но веднага възниква въпросът за изложението. Какво ще се прихване на тераса, която се огрява целодневно от слънцето и какво пък ще обитава сенчестите северни балкони, където слънчев лъч рядко прониква?
Южните балкони обикновено са едни от най-проблемните за растенията. Ако са и остъклени, положението определено не е розово. По цял ден слънцето напича и саксиите и сандъчетата изсъхват бързо, а цветята се съсухрят и буквално изгарят в жегата. Определено не е лесно да се овладее тази ситуация. Има обаче видове, на които силното слънце не им пречи и те с лекота устояват на опитите му да ги изпепели. Разбира се, и вие трябва да им помагате с повечко поливане.
Петуния
Едни от най-често срещаните и най-красиви едногодишни цветя за балкона са петуниите (Petunia sp.). Разкошните им цветове се появяват още през април и могат да ви радват чак до октомври. Съществуват изключително много сортове – простоцветни, кичести, къдрави и др. с най-различни пъстри багри – от тъмнолилаво, червено и жълто до снежно бяло и дори двуцветно. Петуниите изискват редовно поливане – през ден, а лятото в големите горещини може и всеки ден. Те от своя страна ще ви се отблагодарят с разкошни водопади от ярко обагрени цветове.
Калибрахоа
Калибрахоето (Calibrachoa sp.) е не по-малко красиво и също е каскадно. При него фуниевидните цветове са много по-малки от тези на петуниите. Багрите са невероятно ярки, като преминават през цялата топла гама и леко навлизат в студената с бледосини и лилави цветове. Този вид също обича водата, но все пак внимавайте. Калибрахоето не издържа особено на преполиване и нежните коренчета бързо загниват.
Сакъзче
Сакъзчетата (Pelargonium peltatum) са още едно добро решение за южната тераса. Съществуват невероятен брой сортове с различно обагрени листа и повече или по-малко гъсти съцветия. И най-важното сакъзчетата са сравнително лесни за отглеждане, непритенциозни и издържливи на летни горещини.
Калдъръмче
Ако искате напълно шарени и весели сандъчета, които да не изискват ежедневно поливане, калдъръмчетата (Portulaca sp.) са идеалният вариант за вас. Те се прихващат лесно със семена и цъфтят цяло лято.
Агератум
Агератумът, наричан още синьо пухче (Ageratum sp.), също се чувства добре в сандъче и на слънце. Сортовте предлагат различни нюанси на синьото и понякога – розово и чисто бяло.
Със своите нежни дребни цветчета в синьо, бяло, розово и виолетово, лобелията (Lobelia sp.) и диасцията (Diascia sp.) образуват невероятни цъфтящи „облаци“ , които до края на август ще ви радват с постоянен и обилен цъфтеж. Те са едногодишни растения и няма как да се размножат по естествен път за следващата година.
Лобелия
Диасция
Tагетес
Въпреки че по-често се отглежда в градината, тагетесът (Tagetes sp.) е подходящ и за балкона. Той се чувства добре в сандъче или по-голяма саксия и е изключително издръжлив на летните горещини. Ярките оранжеви, жълти и червени багри греят отдалеч и създават весело настроение. Растението образува леснокълняеми семена и така можете да го засеете пак догодина.
На терасата можете да изкарате и някои стайни растения, но чак след като се затопли трайно. Те биха се чувствали по-добре там през лятото, отколкото в задушните стаи. Палмите и кактусите обожават лятното слънце и ще се радват на вниманието му.
Бугенвилеята
Бугенвилеята (Bougainvillea sp.) също можете да изнесете навън, за да се съвземе от липсата на светлина в интериора през зимата. Тя бързо ще започне да се разлиства и да цъфти. Осигурете й опора, която да крепи удължените стъбла, и започнете да я храните с разтвор за цъфтящи растения. Подхранването важи и за всички останали цъфтящи видове, особено за едногодишните. Хубаво е да се хранят по малко с почти всяко поливане, за да им осигурите по-пищен и продължителен цъфтеж.
Не е трудно да превърнете и най-слънчевия балкон в райско кътче. Важно е да знаете какви растения да засадите и как да се грижите за тях. Независимо от това, че повечето са едногодишни, те ще ви радват през целия летен сезон.
Няма коментари:
Публикуване на коментар