Формалната градина
Формалните градини винаги са на мода. Възникнали през епохата на Класицизма като образец на градинско оформяне и проява на висш вкус в организирането на градинското пространство, формалните градини са актуални и днес, защото придават неповторим чар на нашето дворно пространство. В цялата история на градината винаги е имало градини, които са били съставени от формални елементи. Степента на формалност зависи от личните предпочитания на собственика и градинския стил, който е внушен. В днешно време формалните градини могат да бъдат представени чрез отделни елементи или да бъдат изградени като традиционни формални градини. Формалността в градината се създава чрез симетрията, баланса, правите линии и определения ритъм на повтарящи се елементи в оформянето на градината.
Дизайнът на формалната градина до голяма степен зависи от стила на къщата. При оформянето на градините се държи сметка на материалите и орнаментите, от които е изградена къщата. Тези материали и орнаменти е добре да присъстват и в градинската украса, за да се постигне необходимата хармония на единството на имението с градината. Това са търсени ефекти, тъй като ако къщата и градината не се допълват взаимно, градината ще изглежда като неестествено пришита.
Особености на Формалната градина
Особеностите, които отличават формалната градина от останалите градински стилове, са:
- Формалните градини са изградени около централна ос - линия, която разделя градината в две половини. Тази централна ос обикновено минава през входа на къщата и разделя пространството пред нея на две еднакви части.
- В дизайна на градината е постигнат симетричен баланс между отделните геометрични елементи. Градинските пътеки са прави и очертават границите на градинските лехи
- Цветните лехи са със форма на квадрати, правоъгълници, кръгове, разделено от своя страна на други геометрични фигури чрез ниско подрязани чимширови насаждения
- Пътеките са покрити с павета или чакъл
- Растежът на растенията е контролиран, както и мястото, което заемат в цветната леха. Големите по размери растения са засадени по начин, внушаваш чувството на ред.
- Дърветата и храстите се засаждат на равни интервали покрай алеята или по протежение на външната граница на градината. Топиарното изкуство е масово прилагано по отношение на зелените храсти. Стремежът към организиран ред е основната философия на Класицизма.
- В цветовата гама на градината се постига хармония, а контрастите се използват за акцент.
- Максимално са опростени и ограничени насажденията по вид. Възможно е една формална градина да се изгради само от чемширови насаждения, посадени във формата на определена фигура. Многократната повторяемост на фигурата осигурява нужния ефект от градината.
- Формалната градина е организирана около фокусна точка, която обикновено е впечатляваща скулптура или фонтан. Пространството е отворено.
- Градинските мебели (пейки) сами по себе си са част от стройно изградения ред или са акцент (беседки) в оформеното.
Елементи на формалната градина:
Цветна градина с лехи на фигури - партер
През 17 век в Европа цветната леха е представлявала формален модел от ниско подрязан жив плет или чимшир, образуващ различни сложни фигури, като пространството между насажденията е запълнено с чакъл. Тази концепция се доразвива през вековете и днес между сложните фигури, образувани от ниско подрязания чимшир, може да видим посадени цветни растения. Това, което е важно и съществено, е правилното разделяне на пространството на отделни лехи и създаването им в сложна, добре оформена плетеница от добре оформени чимширови насаждения.
Алея
Алеята е оформена чрез два реда растения от един и същи вид от двете страни на пешеходната пътека. Алеята обикновено се изгражда така, че да предоставя най-добър изглед към къщата на стопанина. Целта е създаване на чувството за повторяемост и симетрия. Да не забравяме, че формалната градина възниква като образец на градина през епохата на Класицизма, когато се изграждат образци на поведение, стил, вкус и се обръща поглед към античността в търсене на съответните примери за подражание. Популярни растения, които се използват за създаване на чувството на ред и подчиненост на градинския пейзаж на вкуса на епохата са иглолистните растения и кипарисите.
Хеджирани фигури
Добавянето на цветни лехи, които са оградени с подрязан жив плет увеличава формалността на градината. Най-популярните растения за хеджиране са чимширът, орловите нокти, бамбука.
Езеро/воден басейн
Водният басейн е задължително с геометрична форма (кръгъл, квадратен, правоъгълен), ограден с мрамор или добре оформени бетонови плочи. Насажденията около басейна трябва да бъдат сведени до минимум.
Статуи
Статуите са задължителен елемент във формалната градина. Те могат да бъдат класически или модерни. Популярни са обелиските и сферите, които се поставят в средата на вече оформената чрез различни повтарящи се растителни елементи цветна леха.
Фонтани
Фонтаните са традиционен елементи и акцент във формалната градина. Обикновено са съчетани със статуите.
Градински урни
Обикновено каменни градински урни се поставят от двете страни на входа или от двете страни на пешеходната алея, водеща към входа. Те са или богато украсени с цветя или оставени без насаждения - просто като декоративен детайл.
Няма коментари:
Публикуване на коментар