Стилът модерн – съчетание на красота и полза
Изискана и изящна, хармонична като музикално произведение и непредсказуема като картина на съвременен художник, градината в стил модерн е умело съчетание на красотата на пейзажите и правилните форми на изградената от човека среда. Тя не е лесна за поддръжка, а изграждането й изисква безупречен вкус, внимателно планиране и немалко средства. Но тя е най-благодатната за реализиране на нестандартни, ефектни идеи и изразяване на индивидуалността.
Модерн (от френски moderne) е стилово направление в европейската архитектура, известно още под името арт-нуво. Създадено в края на XIX - началото на ХХ век, то оказва огромно влияние върху естетиката и културата като цяло. Прехвърлянето му от интериора в ландшафтния дизайн е неизбежно. В началото считан за революционен, елитарен и твърде ексцентричен, днес стилът модерн отдавна вече е класика. Изминалото време не намалява популярността му и той остава любим за дизайнерите-перфекционисти и почитателите на нетрадиционния подход.
Стилът модерн обединява европейските и източните художествени традиции. Градината на пръв поглед напомня пейзажен стил, но е по-изчистена. В сравнение с източните градини има по-малко елементи. Разнообразието на растения обикновено не е много голямо, но мястото на всяко от тях е внимателно обмислено. Аксесоарите са желани само в минимални количества. Планировката е подчинена на една централна точка - домът. Характерно е разгръщането на идеята по спирала - като последователност от открити пространства, отдалечаващи се от къщата.
Градината в съответствие с този стил се възприема като открита стая, неразривно свързана с дома. Поради това в нея като правило се изграждат и спортни съоръжения (открит басейн и тенискорт). Те задължително са на открито, достъпно място, нерядко съвсем пред къщата. В началото на миналия век неразривна част от градината в стил модерн е била оранжерията - място за отглеждане на екзотични топлолюбиви растения, а също и за срещи, приятни беседи и съзерцание. Днес зимната градина, изпълнена в същия стил, е не по-малко привлекателна. Тя може да е директно свързана с къщата, а може да представлява самостоятелна постройка, разположена на подходящо място, така че да е достъпна и същевременно изолирана.
Основните особености на този стил са символизмът, ярко изразената индивидуалност, ритмичността и линията. Плавно извити, спираловидни, вълнообразни, но винаги ясни и подчертани, линиите се оформят от пътеките, цветните лехи, моравата, водоема, площадките - всички по правило безупречно очертани. Това поставя високи изисквания както при оформянето, така и при поддръжката на двора.
За градината в стил модерн освен ясните и отчетливи линии и форми са характерни архитектурността на растенията, контрастите в композициите, повторяемостта на мотивите. Цялото пространство е подчинено на единен образно-символичен замисъл и е свързано в определен ритъм. Един и същи мотив се повтаря в различни варианти в отделните зони на градината. Всички зони и структури на градината са функционални и удобни. Къщата и градината са свързани като неделими елементи на цялостния замисъл. Линиите на фасадата се повтарят в градината, а растителните орнаменти широко се използват в интериора на дома. Детайлите са строги и асиметрични. Формата на елементите на градината и на растенията е проста и лесна за възприемане.
В градината в стил модерн идеята за свободното пространство се възприема добре. Солитерите, които подчертават празните площи, са високо ценени. Линиите на пътеките, лехите, водоемите са изчистени, плавно извити. Не е нужно да се натрупват многобройни или разнообразни елементи. Златното правило гласи, че в композицията не бива да остава нищо, което може да бъде махнато, без да наруши ефекта. Това е още един аргумент в полза на внимателното планиране, защото аксесоарите в стил модерн обикновено са скъпи.
Контрастът е широко използван - ясно разграничаване на хоризонталите и вертикалите, на моравата и цветните лехи, на светлината и сянката, на цветовите композиции. Типично е съчетанието на жълто и синьо. За фон се използват по-бледи, естествени природни цветове. Растенията са с плътна и ясна структура, с едри и оригинални листа. Предпочитани са дърветата с красив рисунък на клоните, които се засаждат като солитери или в малки, но ефектни групи. Интересно съчетание са хвойновите и плодните дървета. Хвойновите очертават силуета с плътната си корона с ясен контур или с интересно извити клони, плодните контрастират на строгите им очертания.
Най-предпочитаните цветя са божурите, примулите, розите, лилиите, нарцисите, клематисите, но безспорният фаворит е ирисът, чиито асиметрични цветове са в пълен синхрон със стила модерн. Най-често използваният начин на засаждането на цветята в стила модерн е дълга, извиваща се подобно на змия пъстроцветна леха между зеленината на моравата и тъмния фон, създаден от храстите.
Лианите са високо ценени в стила модерн - както живите, така и в ролята на декоративни елементи на фасадата, мебелите, оградата. При това тук се използват не само традиционните пълзящи и виещи се растения като глициния, бръшлян, клематис, ипомеи, ароматен грах и т. н., а също и зеленчукови видове като различни бобове, тикви, тиквички и всичко, което е в съзвучие с архитектурата на къщата, оградата, портата, осветителните тела и пр. При декорирането на изящните ковани арки и беседки е незаменимо присъствието на катерещите се и увивни рози.
Градината в стил модерн е най-подходящото място за редки, екзотични видове. Ценят се необичайните, асиметрични цветове, ефектните листа, нетипичната форма на ствола или короната. Плачещите и щамбовите форми са сред предпочитаните солитери.
Беседките, перголите, мебелите, оградата и осветлението трябва да съответстват на стила. Подходящите материали са ковано желязо, дърво. Декоративните елементи като кашпи и скулптури допълват общата идея. Те обикновено биват изработени от бетон. Малките архитектурни форми са предимно от ковано желязо, често в съчетание с дърво. И тук важи правилото „колкото по-малко, толкова по-добре".
Сложна за изпълнение, градината в стил модерн трябва да бъде безупречно планирана с професионализъм, вкус и чувство за мярка. Създаването на такава градина обикновено е скъпо занимание. Основните цветове са чисти и контрастни - бяло, синьо, жълто, лилаво. Допълват ги обичайните природни багри - сиво, кафяво, черно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар