понеделник, 1 юли 2013 г.

Сенчестият балкон e по-труден за овладяване, особено ако се пада от северната страна на сградата. На него лисва достатъчно светлина и топли слънчеви лъчи. Нито едно от любимите ни летни цветя не желае да цъфти в такава обстановка – обикновено не се формират цветни пъпки, а ако вече са се формирали, пожълтяват и падат. Ако сянката е придружена и от чести ветрове, е още по-неприятно, защото крехките стъбълца на повечето растения се прекършват. Сякаш отглеждането на цветя губи смисъл?
Не трябва обаче да се обезсърчавате, защото в момента в градинските центрове се предлагат голям брой видове за сянка, които успешно издържат на горепосочените условия. Трябва само да ги познавате и да изберете подходящи според дизайна на балкона.
Impatiens New Guinea
Циганчето (Impatiens sp.) е едногодишно растение с голям брой сортове, с които можете да зацветите цялата тераса, ако ги комбинирате. Дори не е нужно да използвате други видове. Създадени са простоцветни и кичести сортове, като багрите са в червено, различни нюанси на розовото, в бяло или цикламено. По-дребните сортове (Impatiens walleriana) са със светлозелени листа и по-рядко разположени, сравнително дребни, цветове. Характеризират се с обилен и продължителен цъфтеж. Високите сортове (Impatiens New Guinea) са с тъмнозелени листа и с много едри цветове, разположени по няколко заедно. Повечето хора мислят, че това са различни видове растения. Циганчето цъфти без прекъсване цяло лято.
Begonia semperflorens
Повечето външни бегонии цъфтят на сянка. Такава е Begonia semperflorens, от която се предлагат сортове с тъмночервени или с тревистозелени месести и лъскави листа Цветовете са дребни, в розово, червено или бяло. Растенията са ефектни и от тях можете да си направите различни композиции, ако разполагате с по-големи съдове.

Lobelia
На източен или западен балкон, където има слънчева светлина поне през част от деня, добре вирее лобелията (Lobellia sp.). Тя е едногодишно растение с много нежна листна маса и дребни цветове в бяло, виолетово, цикламено и синьо. Засадите ли малките разсади през май, до края на сезона ще се сдобиете с огромни цветни облаци, преливащи от цвят.
Мimulus
От едногодишните видове с тръбовидни цветове мимулусът (Mimulus sp.) предпочита сянката. Цветовете му са много красиви – едноцветни и напръскани с различно обагрени едри петна. Наподобяват на екзотично животно.


Fuchsia
Едрите и много красиви цветове на фукцията, или по-позната под името обичка (Fuchsia sp.), можете да притежавате няколко години. Това малко храстче цъфти обилно през цялото лято, но зимата е добре да го прибирате вътре на някое хладно (7-8° С), но добре осветено местенце вкъщи, тъй като не е зимоустойчиво. До февруари обичката е в покой, а след това започва да образува нови листа и пъпки. В този момент е добре леко да подрежете по-издължените клонки, за да може до пролетта да се сгъсти листната маса и да се получи по-голям обем. В края на април и началото на май вече можете да изнесете растението на балкона.
Папрат
Сенчестия балкон можете да озелените и с папрати. За тях сянката е истинска благодат и те бързо се разрастват. С тях лесно бихте могли да си създадете дори малка балконска джунгла.




Ако разполагате с по-голямо пространство или с по-дълги сандъчета, комбинирайте не само едногодишни, но и многогодишни растения, особено зимоустойчиви. За около година-две можете да създадете красиви композиции, преди видовете да се разраснат и да се наложи пресаждане. Съчетайте мънички хвойни или туи с изправен и вертикален растеж с по-малки вечнозелени или широколистни храстчета и в празните места около тях засадете едногодишни лятноцъфтящи растения. Подобни композиции са много успешни, тъй като многогодишните растения спокойно преживяват зимата навън, а пространствата край тях могат да сменят пролетни и летни цветни обитатели. Така ще притежавате една динамична малка градинка за сянка, която сменя облика си всеки сезон според вашите желания.

Няма коментари:

Публикуване на коментар