Плевелите винаги са били актуална тема, когато става дума за градината. Те са нейни постоянни „гости“ и често са толкова нахални, че изместват „домакините“ от собствените им домове и се настаняват трайно на местата им. През останалото време се конкурират с тях по всички жизнени фактори – светлина, вода, хранителни вещества и др. Накратко те представляват тревисти растения, които са изключително устойчиви на суша, студ, влага, високи температури, замърсяване на въздуха и почвата, имат дълбока и трудна за изкореняване коренова система. Освен това те се размножават много лесно (чрез семена или чрез коренища) и за кратко време могат да превземат големи пространства. Поради тези приспособления за оцеляване, борбата с тях е особено трудна и изисква повече търпение.
По принцип най-добрият метод за премахването им е механичният. При по-упорити видове се прибягва и до използването на химикали. Много хора са скептично настроени към тях, тъй като не може да се каже, че са напълно безвредни. Комбинираният метод е най-ефикасен, като първо се прави механична обработка, а след това – с хербициди.
Най-лесно е, когато изграждате ново дворно пространство, върху което до сега не е растяло нищо. Така можете спокойно да обърнете почвата няколко пъти с лопата, за да може горният почвен пласт, който съдържа семената, да отиде отдолу и така те да нямат достатъчна светлина и въздух, за да покълнат. По този начин, ако в почвата има останали здрави коренища на плевели, ще успеете лесно да ги извадите и ще предотвратите развитието на много от тях.
Ако дворът е пълен с плевели и искате върху това пространство да изградите нещо красиво, ще трябва да се потрудите. При малки площи се препоръчва ръчно да се изкоренят плевелите и чрез малка мотичка да се доизвадят останалите корени. После почвата се обръща, разрохква и се оставя да прекара така зимата. Хубаво е да се сложи и органична тор. Най-добре действа оборската тор, но тя може да бъде и нож с две остриета, тъй като обикновено в нея се съдържат голям брой семена на плевели и после ще трябва да се борите с тях. Тази обработка е най-добре да се направи наесен, за да има време почвата да „отдъхне“ и напролет вече да я засадите с нови видове. Ако площите са по-големи, се използват машини за плевене и обръщане на почвата.
В случай, че плевелите продължат и през следващия вегетационен сезон да се появяват в огромни количества, може да се наложи използването на хербициди. По пазарите и агроаптеките е пълно с различни видове химикали, които се прилагат върху плевели и за да можете да се ориентирате по-лесно, е важно да знаете поне малко за хербицидите.
В зависимост от токсичността си, която проявяват върху плевелите и върху останалите растения, те се делят на селективни и тотални. Тоталните хербициди действат върху всички растения. Селективните имат избирателно действие и при прилагане в определени дози и в определени срокове, са токсични към плевелите, без да унищожават декоративните или културите. Те от своя страна се поделят на системни и контактни. Системните хербициди проникват в кореновата система, навлизат в тъканите и унищожават цялото растение, докато контактните унищожават само частите от растенията, които са напръскани. Контактните хербициди обикновено се използват при новопоникнали бурени.
Когато се прилагат хербициди, голямо значение имат и степента на развитие на плевелите и декоративните или културните растения, както и метеорологичните условия – температура, влажност на въздуха и почвата и др.
Въпреки че най-ефикасен е комбинираният метод – механично и чрез хербициди, препоръчително е, ако можете да отстраните плевелите по механичен път, да не се стига до употребата на хербициди, тъй като те имат свойството да се натрупват в растенията и почвата. Винаги е по-добре химията да остане последен вариант, особено когато става дума за зеленчукова или овощна градина, от която смятате да консумирате. Така предпазвате природата и себе си и помагате за създаването на една по-екологично чиста среда.
Няма коментари:
Публикуване на коментар