вторник, 18 юни 2013 г.

Когато се разболеем, обикновено бързаме към аптеката и прибягваме към обичайните лекарства – витамини, парацетамол и всички възможни варианти на разтворими прахчета, които действат активно и бързо при грип и простуда. Защо обаче да се тъпчем с лекарства, след като можем да потърсим съдействие от самата Природа. Тя ни е дала невероятно богатство от лечебни растения, които по естествен път се борят дори и с тежки и трудно лечими заболявания.
Важно е да познаваме билките и да знаем коя от тях при какви оплаквания можем да приложим, както и коя част от растенията да използваме. Ако сте почитатели на природолечението, обичате да отглеждате растения и да сушите полезните части от тях, то тази статия за лечебното действие на растенията е само за вас.
Ментата (Mentha piperita), чийто свеж аромат не би могъл да бъде заменен с нищо друго, е изключително полезно растение. Дивата мента расте покрай планинските реки и потоци, като предпочита малко по-сенчести и прохладни места. Много и най-различни, но не по-малко полезни нейни сортове се отглеждат за декоративно озеленяване. Растението цъфти от юни до септември и от него се използват листата и цветовете, както в свежо, така и в сухо състояние.
Мента (Mentha piperita)
Ментата е активна при всички стомашни оплаквания. Чай от листата й спира много бързо гаденето и повръщането, премахва коликите и успокоява стомаха. Тази билка е широко разпространена в козметичата промишленост, най-вече като съставка в пастите за зъби. Има успокояващо действие при зъбобол и кървене на венците. Инхалациите с мента помагат при синузит, бронхит и ларингит. Ментовото масло, може да се маже върху болно място при артрит, ревматизъм и проблеми със ставите.
Девисил (Levisticum officinale)
Девисилът (Levisticum officinale) е лечебно растение, на което не винаги се обръща достатъчно внимание. В градината е добре да се постави на заден план в някое по-сенчесто и влажно кътче, където да се развива на спокойствие. Достига височина над 2 м, но с подрязване става по-обемен и добре разклонен храст. Стъблата му са много дебели и кухи. Те могат да се използват като сламки за пиене на мляко, като така му придават много наситен и екзотичен вкус. Освен като вкусна подправка към различни ястия (най-вече месо с картофи), девисилът е много полезен и като билка, като се употребяват всичките му части – корен, листа и стъбла. Чаят има бързо оздравяващо действие върху всякакъв вид наранявания на кожата.Лекува още главоболие, стомашни оплаквания и проблеми с бъбреците.
Лечебен исоп (Hyssopus officinalis)
Лечебен исоп (Hyssopus officinalis) – името му произхожда от гръцката дума azob (свещена билка), тъй като се е ползвал за пречистване на святи места. Расте на слънчеви местообитания при по-суха и отцедлива почва. Маслото му е лечебно в определени количества, но при предозиране е силно токсично. Използва се при проблеми с дихателните пътища. Чаят от исоп е изключително полезен при нервен стомах. Свежите зелени връхчета ,сварени на супа, помагат при астма. Чай от връхчетата, ако се пие по няколко пъти на ден, е едно от най-старите средства, прилагани срещу ревматизъм, които се използват и до днес. При труднозарастващи рани, синини и драскотини, запарка от листата действа мигновено и помага за отрицателно време. Запарката лекува и белодробни заболявания.
Критски риган (Origanum dictamnus)
Критски риган (Origanum dictamnus) – този вид риган расте по планинските части на о-в Крит. Използва се и като подправка и като средство в медицината. Нежните листенца и стъбла са покрити с фини сребристи власинки, които му придават декоративен вид. Тази билка се събира през лятото по време на цъфтежа. Благодарение на съдържащия се в него фенол (карвакрол), риганът притежава антибактериално, антигъбно и антимикробно действие. На чай се пият изсушените връхчета при конвулсии, за засилване на сърцето и артериите, а при смесване с мед и канела лекува кашлица. Коренът се използва срещу ишиас, а сокът неутрализира змийската отрова. Има чудесно действие срещу гастрит или стомашни неразположения и ревматизъм. Приятният аромат се използва в парфюмерийната промишленост, за подправяне на питиета, като вермут и абсент.
Това са само малка част от билките, които можете да използвате при заболявания или просто неразположение. Те са лесни и непретенциозни за отглеждане, а в същото време са чудесен заместител на лекарствата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар