Морето винаги е привличало със своята мистична атмосфера – безкрайни златисти пясъчни брегове, тихо шумящи вълни с аромат на водорасли, пясъчни дюни, небе, отразяващо цвета на водата и слънце, което прави багрите променливи и преливащи се и стопля пясъка и водната повърхност. Растителността също е част от чара на морското крайбрежие. Тя е по-различна от останалата част от страната, тъй като се е приспособила към определен тип местообитания и повечето от растенията, които се срещат тук, не виреят в други области у нас.
Климатът край морето е основният фактор, който играе роля за сформирането на крайбрежните ландшафти. Той се характеризира с по-голяма въздушна влажност, по-високи годишни температури и появата на бриз. Почвите са бедни, предимно песъчливи и често са засолени. Зимата обикновено е мека, а лятото – влажно и горещо. Растенията, които са „избрали“ за свой дом близостта на морето, са се приспособили към тези особености и се развиват успешно. Голяма част от тях се използват в озеленителната практика като декоративни дървесни и храстови видове.
Дървесни видове
От дървесните представители са силно застъпени различни видове от семейство Бобови (Fabaceae/Leguminosae), обилно цъфтящи с красиви багри – ленкоранска албиция (Albizia julibrissin) – цъфти с пухести розово-бели едри цветове, разположени по връхните части на короната, цезалпиния (Caesalpinia gilliesii) – с нежни, яркожълти цветове, в чиито център са разположени дълги червени тичинки, придаващи много екзотичен вид на растението. От бобовите често може да се види и дивият рожков (Cercis siliquastrum), цъфтящ в розово през пролетта, а през летния сезон – окичен с безброй шушулки. И трите дръвчета са подходящи предимно за солитери, но се срещат и в групови насаждения.
Ленкоранска албиция (Albizia julibrissin)
Цезалпиния (Caesalpinia gilliesii)
Див рожков (Cercis siliquastrum)
Пауловния (Paulownia tomentosa)
Пауловнията (Paulownia tomentosa) е също красиво цъфтящ вид, който предпочита по-топлите и влажни местообитания и се чувства много добре край морето. Тя е изключително бързо растяща и се използва за промишлен добив на дървесина, за хартия, биомаса, за изграждане на противоерозионни съоръжения и др. Короната е висока и добре оформена. Листата й са много едри – до 70 см. Цъфтежът е през май-юни и е много обилен. Цветовете са бледолилави и медоносни. Напоследък това дръвче навлезе и в екостроителството в изграждането на „живи къщи“.
Китайски мехурник (Koelreuteria paniculata)
Китайският мехурник (Koelreuteria paniculata) може да бъде видян на почти всяка крайрежна алея, полюшващ своите интересни, наподобяващи китайски фенери, плодчета. Този вид все повече намира приложение в озеленяването като алейно дърво и солитер и успешно се развива в по-топлите райони у нас. Цъфти юни-юли с красиви златисто-червени цветове, а в края на лятото образува интересните фенерчета.
Морски бор (Pinus pinaster)
От иглолистните най-сериозно е присъствието на морския бор (Pinus maritima/ P. pinaster). Той расте изключително бързо още от млада възраст и е подходящ както за единично и групово засаждане, така и за оформяне на крайбрежие.
Храстови видове
Спарциум (Sparcium junceum)
От храстите типичен представител, отново на семейство Бобови, е спарциумът (Sparcium junceum). Той е силно сухоустойчив, светлолюбив и невзискателен, поради което се използва предимно за укрепване на сухи и припечни склонове и крайбрежни пясъци.
Дървовидна ружа (Hibiscus syriacus)
Дървовидната ружа (Hibiscus syriacus) също вирее добре край морето. Тя цъфти в началото на лятото сравнително продължително със своите пъстри едри цветове.
Увивна текома (Campsis radicans)
Увивната текома (Tecoma radicans/ Campsis radicans) става изключително гъста и с буен растеж, ако усети топлия морски климат. Едрите й оранжево-червени фуниевидни цветове, открояващи се на тъмнозелената листна маса, привличат погледа от далеч.
Юка (Yucca sp.)
Една добре познато растение – юката (Yucca sp.) – неизменно присъства в почти всеки градски пейзаж. Морето е точното й местообитание, въпреки че се използва из цялата страна, което не винаги е уместно. Екзотичният й хабитус предполага включването й в повече композиции с крайморска и топлолюбива растителност.
Ракитовица (Tamarix sp.)
Чудесен храст с много полезни качества е ракитовицата (Tamarix sp.), която освен по Черноморието, се среща и край реките. Тя е медоносна и има почвоукрепващи свойства. По време на цъфтеж цялата се обагря в розово. Цветовете са много дребни и се появяват преди разлистването. През остатъка от летния сезон храстчето е свежо зелено.
Пясъчна лилия (Pancratium maritimum)
От цветята няма да изброяваме видове, тъй като почти всичко на практика вирее при този благоприятен топъл климат. Не можем обаче да не обърнем внимание на едно все по-рядко срещащо се и много ценно поради този факт растение – пясъчната лилия (Pancratium maritimum). Тя обитава красивите пясъчни дюни. За съжаление тази територия се унищожава от хората при застрояването на крайбрежието и това невероятно луковично цвете не успява да оцелее и да запази популацията си. Поради това у нас то е защитено и може да се наблюдава в резерватите „Ропотамо“ и „Пясъчна лилия“.
Разнообразната и екзотична растителност край бреговете го обособява в отделен ландшафт, който е изключително привлекателен през целия вегетационен сезон. Тук няма ограничения сред видовете и сред багрите – тяхното разнообразие е безкрайно като самото море.
Няма коментари:
Публикуване на коментар