понеделник, 24 юни 2013 г.

Изграждане на жив плет
При озеленяване на градини живият плет има широко приложение. Той остава неизменна част от ландшафт дизайна в продължение на векове, и се използва при повечето стилове на озеленяване.  Жив плет може да засадите край огради, алеи, плочници, сгради, както и в геометрични фигури в партери /като в аристократичните озеленени градини в западна Европа/. Неговите правилни линии разделят пространствата и създават усещането за строгост и подреденост, затова е подходящ за представителните и официални места.  Чрез него в зелените площи често се обособяват различни функционални зони.
Жив плет най-често се изгражда от  видове издържащи на многократни резитби. Ето някои от растенията и храстите подходящи за живи плетове:
Вечно зелени иглолистни видове дървета:
·                     лъжекипариси
·                     аризонски и обикновен  кипарис
·                     колоновидна хвойна
·                     тис
·                     птиче грозде
·                     лавровишня
·                     чемшир – дървовиден и обикновен
·                     лоницера
·                     японски евонимус
·                     хебе
·                     котонеастер
·                     Фурзиция
·                     Спирея
·                     Филаделфус
·                     Вайгела
·                     Лавандула
·                     Дървовиден хибискус
Бодливи видове:
·                     Пираканта
·                     Кисел трън
·                     Див лимон
·                     Акация

При изграждане на живи плетове растенията обикновено се засаждат в линия. Птичето грозде е най-популярния храст за жива ограда. Той се засажда по 6-10 бр. за метър в две линии на 20-30 см. една от друга, като растенията се садят през 25 – 30 см. шахматно разположени в двете линии. Останалите видове  се садят в една линия от 1 до 5 бр. за метър в зависимост от големината на растенията. Обикновено за засаждането на плета е по удобно да се изкопае траншея с дебелина и дълбочина минимум ½  по голяма от широчината и височината на пръстта по корените. Зариването става с по рохка и обогатена почва. След това притъпчете и полейте обилно.
Може би най – важната грижа за достигане на гъст и красив жив плет е резитбата. Подрязването трябва да се извършва редовно поне 3 – 4 пъти годишно. В посоката, която искате да нараства ще режете малки части от клончетата, може и по малки от сантиметър. Добре е разстоянието  до предната резитба да не е по голямо  от 10 – 15  см. Когато живия плет достигне желаните размери, се реже на много близко разстояние  от предната резитба.  За да можете да го поддържате е необходимо до имате ножица за фромиране на короните или храсторез. Колкото повече резитби сте направили, толкова по гъст жив плет ще имате. При подрязване се старайте да режете по млади и с по малка дължина клони .
За доброто състояние и вид на  един жив плет трябва да се осигури добър воден, хранителен и въздушен режим на почвата. С други думи той трябва да е редовно полят, наторен и окопан.
В озеленената градина състоянието на живия плет е важен показател за степента на поддръжка на зелените площи.
 

1 коментар:

  1. Здравейте,
    ще ви бъда много благодарна, ако ме посъветвате на колко сантиметра от телена ограда трябва да се насади първия ред от шахматно заложения лигуструм.

    ОтговорИзтриване